späť

27.08.2017 Rezbárske sympózium 2017

Rozprávkový svet sa opäť rozrástol

V dňoch 4. júla až 9. júla 2017 sa v Zákamennom konal už tretí ročník rezbárskeho sympózia, ktorý sa postaral o doplnenie rozprávkového sveta rozrastajúceho sa na konci dediny v časti Vyšný koniec. Aj tretí ročník sa niesol v znamení rozprávkových bytostí a do lesa sa nasťahovala Snehulienka so siedmimi trpaslíkmi. Strážiť to tu bude domáci zbojník, ktorý tu kedysi zbíjal a pribudla zrubová kaplnka so sochami svätej rodiny. Na stavbe kaplnky sa podieľali domáci majstri: Milan Beňuš s manželkou, Pavol Vaják, Marek Beňuš starší, Štefan Janeta, Slavomír Večerek, Marián Vojtaššák, Milan Teľúch a ďalší dobrovoľníci. K preliezke a šmýkľavke pribudla nová dvojvežová tobogánová šmýkľavka, ktorú zostrojili poslanec obecného zastupiteľstva Milan Grofčík a Peter Mrekaj.

„Vyrezávala som trpaslíka Kýblika“ povedala Alena Mrekajová z Bobrova, jediná žena medzi rezbármi. Viac ako 2 metre vysokého zbojníka oživil Ján Palko zo Štiavnika. Najmladší rezbár Anton Jakubjak z Novote vytvoril rybu a líšku. Ján Šeliga z Hruštína prebudil Snehulienku. Ostatných trpaslíkov si podelili Martin Lichosyt z Poľska, Andrej Šimrak z Ružomberka, Milan Kuchťák z Mútneho, Jozef Chromek z Podolia a domáci majster Milan Šulc. „Na väčšine sympózií rezbári počas týždňa pracujú, až na konci býva odovzdanie diel“ povedal jeden z organizátorov a poslanec obecného zastupiteľstva Marek Beňuš ml. „V Zákamennom prácu umelcov sprevádzali svätá omša, rôzne akcie a kultúrny program“ dodal. Myšlienka organizátorov vytvoriť špecifickú akciu, ktorú nemajú ostatné obce sa naozaj vydarila a zákamenčania sa môžu tešiť zo sympózia, ktoré sa z roka na rok teší vyššej účasti aj úrovni. Súčasťou sympózia boli tvorivé dielne a športovo-zábavné popoludnie pre deti, za ktoré ďakujeme občianskemu združeniu KaM. Ľudia sa bavili na posedení pri ľudovej hudbe a tancovačke pod holým nebom, o ktorú sa postarala ĽH Kamenčan. „Organizátori sa tento rok poriadne zapotili“ povedal spoluorganizátor a poslanec obecného zastupiteľstva Miroslav Koleň. „Akcia je založená na dobrovoľníkoch, sponzori pomáhajú finančne a materiálne, ale bez práce dobrovoľníkov by to nešlo“ dodal.

Chceme sa poďakovať poslancom obecného zastupiteľstva, že našli a odsúhlasili v rozpočte peniaze na podporu tejto akcie, obci, ktorá zabezpečila stany a pitnú vodu. Veľké ďakujem patrí Marekovi Beňušovi staršiemu, ktorý toto podujatie tradične riadi a usmerňuje, Jankovi Beňušovi, Dominike Beňušovej a Monike Beňušovej za pomoc pri organizácii a množstvo ďalšej odvedenej práce a poslancovi obecného zastupiteľsta Petrovi Klimčíkovi za pomoc a spoluprácu. Nakoniec chceme poďakovať všetkým sponzorom a Bohuznámym dobrovoľníkom, ktorí túto akciu podporili materiálne alebo finančne a pomohli jej dosiahnuť veľmi vysokú úroveň.

Tretí ročník rezbárskeho sympózia v Zákamennom podporili: ĽH Kamenčan, obec Zákamenné, Stavoprac, KVN Novoť, Goral Group - Slavomír Večerek, Glekalena - Karol Glajtek, Stavor – Matúš Konkoľ, Štefan Buľák, Milan Rypák, Peter Mrekaj, Milan Grofčík, Peter Klimčík, LUKO, Mäsiarstvo Srogoň, Ferdinand Belicaj, Ján Godiš, Agropenzión – Jozef Kondela, Oranet, Autotdoprava – Jozef Kyrcz, Michal Kalata (Pl), RD Zákamenné, Lesor, KAM, Transol, STAKOT, Milan Beňuš a Bohuznámi dobrovoľníci. Všetkým srdečne ďakujeme.

Fotografie si môžete pozrieť TU

Bc. Martina Beňušová

Úradna tabuľa

Obecné oznamy

Osobný údaj

Obrázok

Organizácie a spolky v obci

napiste nam podnet Pošlite nám svoje názory, podnety a pripomienky
Napísať podnet